Menu strony
www.zakupy.linkbaby.pl

Wszystko co chciałbyś wiedzieć o szafirze

Kamienie szlachetne używane w złotnictwie to unikatowe, twarde i niezwykle czyste odmiany niektórych minerałów. Oszlifowane i oprawione w drogocenne kruszce, stanowiły od zarania dziejów niezrównaną ozdobę i oznakę prestiżu. Są one niezbędnym elementem atrybutów władzy królewskiej, biżuterii i kosztowności, ale mają zastosowania także w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im też dawniej cechy lecznicze i magiczne, pełniły funkcję alegoryczną w tekstach religijnych.
Dziś klejnoty i kamienie szlachetne są doceniane w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. W trakcie wciąż trwającego kryzysu finansowego ciężko powziąć decyzję, jak najskuteczniej zadbać o własną przyszłość, jak również o własne pieniądze, z takiej przyczyny w dniu dzisiejszym hurtownia jubilerska są coraz częściej obiektem alternatywnych inwestycji, często przynoszących wielkie zyski, gdy nieprzetworzony okaz zostanie oszlifowany i oprawiony.

szafir
Jednym z rarytasów, których nie może brakować w kolekcji kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Minerał ten, ze względu na niespotykany blask i krystaliczną budowę, od stuleci był ceniony w jubilerstwie, stanowił komponent igieł do gramofonów, a współcześnie – część nowoczesnych laserów. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może występować w rozległej palecie barw: od białej lub przejrzystej przez czerwień i fiolet aż do czerni. Istnieją także odmiany wielobarwne i gwiaździste takiego kamienia. Niekiedy kamienie te są zdolne także do luminescencji. Najbardziej znany szafir, Blue Belle of Asia, waży 80 gramów i został znaleziony w Sri Lance; obecnie jest przechowywany w sejfie kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy kamień został odnaleziony na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Wysokiej jakości szlifowane szafiry osiągają bardzo rozmaite ceny w zależności od poszczególnych cech danego kamienia. Naprawdę wiele zależy tu od oczekiwań i personalnych potrzeb,jak i od danego przeznaczenia poszczególnego kamienia, w który się inwestuje - zapraszam do lektury.


Inne artykuły

Wartość złota

kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne stosowane w zdobnictwie to zazwyczaj rzadko spotykane, twarde i niespotykanie odmiany wybranych minerałów, które cieszą się niesłabnącą popularnością u wszelkich klientów. Podejmowanie wielu mniej bądź bardziej ważkich wyborów co do kupna danego kamienia, zajmuje w nowym tysiącleciu istotny czas, który wielu osobom ucieka ogromnie szybko przez palce.

Czas spędzony nad zyskaniem poszczególnych okazów szafirów i innych kamieni kolekcjonerskich wynagradzają jednak ich olśniewające piękno, które na bardzo długo zapadną każdemu właścicielowi w pamięć, istotne znaczenie pełni też cenna cena rynkowa. Kamienie szlachetne to więc rzecz, którą powinni zainteresować się nie tylko zwolennicy ozdobnej biżuterii. Należy przy tej sytuacji mieć na uwadze, że przesadzony pośpiech podczas zakupów takich kamieni nie okazuje się zazwyczaj doskonałym doradcą. Kto potrzebuje dowiedzieć się więcej na ten temat może także wpisać w swoją wyszukiwarkę sieciową frazę szafir.
18-08-2017