Wszystko co chcesz dowiedzieć się na temat kamieni szlachetnych

Piękno minerałów szlachetnych doceniane jest od najdawniejszych czasów. Od zawsze ludzi kusił ich blask, jaskrawe kolory, a co najważniejsze ich wartość. Przez długie lata służyły jako środek płatniczy, tak samo jak złoto. Uchodzą za symbol luksusu i elegancji. Występują w różnych gatunkach w wielu zakątkach świata. Ich wartość jest różna w zależności od gatunku, a przede wszystkim od jakości minerału, a zatem od tego czy zawiera w sobie inne minerały.
Dużo kamieni szlachetnych jest również bardzo cenionych z uwagi na wyjątkową skalę twardości. Przykładowo diament, będący najtwardszym tworzywem świata, jest wykorzystywany między innymi do wyrobu wierteł do wytrzymałych materiałów. Przede wszystkim jednak słynne są wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zwykle w postaci szlifowanej i polerowanej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi ceni sobie minerały w naturalnej postaci, zwłaszcza, że niektóre minerały, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej formie doskonale nadają się na rozmaite wyroby.

Inne artykuły

Wartość złota

kamienie szlachetne
Kamienie szlachetne używane w zdobnictwie to czasami unikalne, twarde i niezwykle odmiany wybranych minerałów, które cieszą się wielką popularnością u wszelkich klientów. Podejmowanie dużej liczby mniej lub bardziej istotnych decyzji co do zakupu danego kamienia, pochłania w nowym tysiącleciu cenny czas, który wielu ludziom ucieka niezwykle prędko przez palce.


Obróbka kamieni
Minerały szlachetne i półszlachetne są obrabiane na różne sposoby. Zależy to głównie od typu minerału. Między innymi częstym typem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych kawałków skał i polerowanie agatu wewnątrz. Z kolei niektóre minerały, jak na przykład niektóre rodzaje kwarcu, pojawiają się w postaci geod, czyli skupiska niewielkich kryształów w środku okrągłej skały. Geody takie najczęściej się rozbija, a ich wnętrze wygląda bardzo efektownie. W tej formie występują między innymi kryształy górskie, ale również cyrkon czy ametyst. Istnieją też kamienie, których obróbka jest szczególnie trudna. Zalicza się do nich malachit, który przy obróbce bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w formie pyłu - dodatkowe info.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym minerałom przypisuje się też lecznicze działanie. Działanie tego typu nie zostało udowodnione naukowo, ma swoje źródła w wierzeniach ludowych i legendach. Jeden z najbardziej kosztownych kamieni szlachetnych, szafir, zwany jest na przykład kamieniem mądrości, dzięki któremu zyskuje się jasność myśli i wysławiania się. Z kolei kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – uspokajać nerwy.
18-08-2017