Wychowywanie malucha? - nie zapominajmy o umiarze

Świat dziecka powinien być niezwykły i czarujący. Powinno się stymulować dziecko, aby nauczyło się kilku przydatnych rzeczy: języka obcego, pływania czy gry na fortepianie. Oczywiście, wszystko jest zależne od wieku i tego, co chcemy dla dziecka. Nie można przesadzać iw wysyłać dziecka na wszystkie możliwe aktywności. Od tego nadmiaru może nie wyniknąć nic dobrego, a więc pamiętajmy: należy zachować umiar.


Pokój dziecka, łożeczko
Podobnie pamiętajmy o umiarze, gdy kupujemy dziecku kolejną zabawkę. To przecież nic złego, przecież dziecko powinno się bawić, a najlepiej jeśli jest to edukacja przez zabawę, lecz przesyt może doprowadzić do znudzenia i zaniżonego poczucia wartości dla danej rzeczy. Dziecko nie rozumie jeszcze, że kupujemy daną rzecz za zarobione pieniądze. Właściwie, to może nawet o tym wiedzieć, ale jest to dlań pojęcie tak abstrakcyjne, że nie do końca jasne. Zbyt dużo zabawek to z jednej strony odrzucenie starych, które są przecież sprawne, a także brak szacunku dla rzeczy (zabawki), jako dobra materialnego.

Jeśli chodzi o przedmioty praktyczne, jak poszewki na pościel dla dzieci czy prześcieradła dla maluchów sprawa przedstawia się nieco inaczej. W tym zagadnieniu nie zaleca się oszczędzać, podobnie jak w kwestii ubrania, bo przecież najważniejsze jest to, gdy nasze dziecko czuje się dobrze. Z jedzeniem pamiętajmy też o zdrowiu i wartościowych składnikach, lecz, podobnie jak w przypadku zabawek nie przesadzajmy, to znaczy, unikajmy starajmy się unikać słodyczy, nie rozpieszczajmy kolejnym cukierkiem. Nie dość, że nie jest to dla naszej pociechy zbyt zdrowe, to dodatkowo za każdym razem (na przykład, będąc w sklepie czy na festynie) dziecko będzie żądało wręcz, żeby kupić mu coś słodkiego.

Umiar wobec tego, to rzecz święta. Z jednej strony ogranicza niezdrowe żądania (zabawki, słodycze), z drugiej otwiera świat wartości, gdzie znajduje się miejsce dla posiadanych rzeczy, na przykład, starych zabawek.

Jeżeli zaintrygował Cię niniejszy materiał, koniecznie zobacz jeszcze ten odnośnik! To świetna oferta (https://coollycoolly.com/) i tutaj odnajdziesz szczegółowe informacje.

Podmieniając często naszym pociechom jedną zabawkę na drugą wyrządzamy mu krzywdę, gdyż nie dajemy mu rzeczy do której może się przywiązać. Warto zachować w tym temacie rozsądek, zwłaszcza, że jako dzieci nie mieliśmy takiego szerokiego dostępu do świata konsumpcji i częstej wymiany starego na nowe. Może za parę lat dziecko doceni nasz wysiłek wychowawczy, kiedy uzmysłowi sobie, że za naszymi działaniami stały ważne wartości.
07-08-2023