Menu strony
www.zakupy.linkbaby.pl

Karta graficzna – która będzie lepsza

Karta graficzna ATI Sapphire X800Pro
W blaszanej obudowie komputera znajduje kilka istotnych podzespołów. Takim elementem jest karta graficzna, która generuje obraz na ekranie. Ponieważ dla wielu sklep komputerowy to pomieszczenie pełne dziwnych nazw, w tym artykule postaram się wyjaśnić, jak wybrać karty graficzne do określonych potrzeb.

Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich zadań planujemy używać komputera. Jeśli tylko do edytowania tekstu, oglądania seriali i przeglądania internetu, nie trzeba kupować osobnej karty graficznej. Można kupić płytę główną z zintegrowanym chipem graficznym. Do profesjonalnej pracy z trójwymiarową grafiką zaleca się kupno kart specjalistycznych, często nieosiągalnych w zwykłych sklepach komputerowych.

Jeśli zaś planujemy grać w gry komputerowe, zwłaszcza te nowsze, potrzeba bez wątpienia zastanowić się nad wyborem odpowiednio mocnego sprzętu. Podzespoły do komputerów wykazują się odmiennymi parametrami, jak i również kosztem. Żeby włączyć przyszłe produkcje komputerowe, potrzebna będzie karta graficzna z najwyższej półki. Dla nabywców ze sporą ilością gotówki rekomenduję GeForce gtx 590, kosztujący powyżej dwóch tysięcy złotych i dający oszałamiającą wydajność. Jeśli dysponujemy mniejszą ilością pieniędzy, ale wciąż zależy nam na świetnych osiągach, warto kupić Geforce gtx 580 lub Radeon 6850. Ceny obu kart zamykają się w rejonie 600zł. Poniżej tej kwoty również znajdziemy nie najgorsze karty, jak chociażby geforce GT430, lecz niebawem może się okazać, że nie będą zdolne podołać najnowszym grom.

Warto pamiętać, że niezłe komputery do gier nie składają się tylko z kart grafiki. Istotny jest również dobór procesora, najlepiej więcej niż z jednym rdzeniem. Także pamięć operacyjna silnie oddziałuje na szybkość - cztery GB stanowi teraz najmniejszą ilość, jeśli planujemy się cieszyć płynną akcją w grze.
08-07-2022