Utwory znanych wykonawców

Muzyka klasyczna, nazywana także muzyką poważną, to w popularnym rozumieniu muzyka tworzona przez kompozytorów zmarłych wiele wieków temu, uznawanych za klasyków z rozmaitych powodów. Można pokusić się o stwierdzenie, że muzykę poważną wyróżnia to, że zwykle służy tylko do słuchania, w odróżnieniu od muzyki przeznaczonej do tańca.

W Polsce bez wątpienia nagminnie podawanym klasycznym kompozytorem jest Fryderyk Chopin, ze względu na urodzenie w Polsce i polskie pochodzenie. Z kolei jednym z jego najbardziej znaczących, a przy tym najbardziej deconianych utworów na świecie jest Etiuda Rewolucyjna c-moll. W kraju dużym powodzeniem i szacunkiem cieszą się urządzane co jakiś czas Konkursy Chopinowskie, których zwycięzcy mają później spory prestiż w kręgach związanych z muzyką.

Inne artykuły

Metal to rodzaj muzyki który posiada bardzo dużo znakomitych zespołów

perkusja
Rock, to muzyka, która obecnie mimo powszechnej elektroniki, wciąż stosuje zwłaszcza żywe instrumenty. Zdecydowanie jest to ogromny atut, który wpływa na to, że sporo osób z chęcią słucha takiej muzyki. Jak najbardziej jak każdy inny gatunek muzyczny, tak również rock prezentuje interesujące odmiany. Jest to spowodowane rozmaitym spojrzeniem na poszczególny gatunek muzyczny i tak również w przypadku rocka jest wielu artystów, jacy komponują utwory rockowe w zróżnicowanym brzmieniu.


Klasycy wiedeńscy i ich muzyka Muzyka klasyczna (dobre źródło: płyty z klasycznymi hitami na stronie dalga.pl) określana mianem „klasyków wiedeńskich” popularnie obejmuje się trzech muzyków związanych z Wiedniem, mianowicie Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ci trzej muzycy wnieśli bardzo duży wkład w muzykę światową, uważani są więc za zasłużonych twórców dla całej europejskiej kultury. Jeżeli chodzi o Beethovena, jego utwory na stałe wpisały się w świadomość mieszkańców krajów europejskich. Szczególnie znany jest początkowy fragment IX Symfonii, który nazwano „Odą do radości”. Na dzień dzisiejszy jest to oficjalny hymn Unii Europejskiej. Kolejnym rozpoznawanym dziełem tego artysty jest Bagatela a-moll, znana pod tytułem „Dla Elizy”.

Wpływy we współczesności Na dzień dzisiejszy bardzo często można zaobserwować echa klasycznych dzieł muzycznych w różnych formach. Dobrym przykładem jest klasyczny Kanon D-dur Johanna Pachelbela, który był opracowany na bardzo wiele zróżnicowanych wersji, a na jego podstawie cały czas tworzonych jest dużo utworów muzyki rozrywkowej.

Szukasz niebanalnego artykułu, który przedstawia pożyteczne sprawy? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik, ponieważ niewątpliwie Ci się przyda. Uczciwie zalecam ten artykuł.

Przykładem może tu być między innymi utwór brytyjskiej grupy Oasis „Don’t look back in anger”. Interesującym przypadkiem wpływu muzyki poważnej na kulturę współczesną jest hymn Ligi Mistrzów UEFA. Jest to bowiem utwór, a przynajmniej jego fragment, doskonale znany miłośnikom piłki nożnej. Fragment ten natomiast jest adaptacją klasycznego dzieła muzycznego Georga Friedricha Haendla z udziałem chóru, śpiewającego słowa po kolei w rozmaitych językach. Współczesne formy, w jakie zmienione zostały utwory klasyczne można było obserwować wyraźnie w początkach popularności telefonii komórkowej, kiedy to pojawiły się pierwsze dzwonki, w dużej części zawierające klasyczne melodie.
16-11-2023