Jakiego rodzaju korzyści zapewniają gry? Czy są zagrożeniem, czy możemy się od nich uzależnić? Co wiemy na ten temat?

Konsole, tablety oraz komputery, a również standardowe telefony komórkowe, to urządzenia, które dzisiaj służą jednocześnie do pracy i rozrywki. Na pewno uwielbiamy grać w gry komputerowe, jakie są prawdopodobnie najwspanialszą rozrywką. W każdym choćby najmniej zaawansowanym telefonie znaleźć można nie za bardzo skomplikowane gry, w które jednakże uwielbiamy grać. Dlaczego?


Niektórzy są zdania, iż gry są tak znane, bo czujemy niechęć do rzeczywistości. Gracz w ulubionej produkcji jest w stanie przenieść się błyskawicznie do świata, w jakim łatwo odniesie sukcesy. Po prostu ma do wykonania określone zadania, po jakich następuje nagroda. Gry komputerowe mogą być tak więc czymś na kształt substytutu zadowolenia osobistego, to też szansa na nawiązanie bezpiecznych wirtualnych kontaktów, metoda na nudę. To jest jedna ze stron medalu, ponieważ nie każdy traktuje gry, jako “substytut” szczęścia osobistego.

gry komputerowe - Diablo II
Gry przede wszystkim to cudowna rozrywka i wzbogacenie życia. Szczególnie aktualnie, kiedy dość mocno rozwinęły się gry online, jakie pozwalają grać osobom z całego świata. Praktycznie wystarczy posiadać podłączenie do sieci, by zagrać w każdą dostępną grę. Bardzo duża większość tego rodzaju gier jest darmowa, dopiero jak bardziej będziemy zaangażowani, to mamy możliwość dokupienia kolejnych niezbędnych elementów. Zwłaszcza popularna dziś jest gra wawawars . Tego typu gry to jedna z możliwości, dużo można także powiedzieć o pozostałych typach.


Różnorodne gry, jak strategiczne oraz strzelanki wymagają wykorzystywania znacznej koncentracji połączonej z ruchową koordynacją. Graczy więc nie może dziwić zjawisko bardzo szybko uciekającego czasu, bo granie to czynność nastawiona na teraźniejszość. Naukowcy twierdzą, że gry identycznie, jak wysiłek fizyczny, budzą hormony szczęścia - endorfiny. Mogą one regulować nawet uczucie bólu. Gry komputerowe stanowią także formę odreagowania niepokoju i agresji. Nie zadziwia więc fakt, iż wiele osób lubi grać w gry komputerowe o różnorodnych porach dnia, a również nocy. Jeśli nie jest to przesada, a pozwala jednocześnie zniwelować uczucie niepokoju, to nie ma w tym nic złego. Można powiedzieć, iż gry w tej sytuacji działają prawie terapeutycznie.
20-03-2023