Czujniki tensometryczne, zatem co o pomiarach siły winien wiedzieć automatyk

Czujniki tensometryczne, potocznie nazywane tensometrami, jest to podstawowy element każdej wagi elektronicznej, a także przyrządów do pomiaru sił rozciągających, ściskających, naprężeń, itd. Często spotykane są one w układach automatyki, w których zachodzi konieczność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce, pojemników mieszalniczych czy platform najazdowych.
zestaw czujników
Czujniki takie zazwyczaj umieszczane są pod filarami pojemnika lub platformy.

Następna strona, która ma newsy na ten temat da Ci szansę, by podwoić wiedzę. To ważne, więc idź tutaj telewizory led i dowiedz się sporo wątków.

W zestawieniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi zdołamy zrealizować pomiar mas, porcjowania surowców oraz inne.

Inne artykuły

Co może dać switch zarządzalny i czy jest to kosztowne urządzenie?

switch
Jest to urządzenie, które jest wykorzystywane do połączenia sieci LAN. Za pośrednictwem takiego Urządzenia możemy uporządkować oraz rozbudować sieć, która funkcjonuje w domu albo w biurze.


Przed kupnem takiego urządzenia jak switch należy sobie udzielić odpowiedzi na pytanie: jak wiele urządzeń będzie do niego podłączone.


Tensometry już od prawie 70 lat stanowią główne źródło sygnału definiującego wartość wielkości mechanicznych, mierzonych sposobami obróbki sygnału elektrycznego. W sprzedaży oferowana jest duża paleta tensometrów określonych do pomiaru odkształceń bądź oceny stanu naprężeń we fragmentach konstrukcyjnych obiektów, testach laboratoryjnych czy znajdujących zastosowanie między innymi w budowie przetworników masy, siły, ciśnienia, momentu obrotowego. O użyciu stosownego wariantu tensometru decydują okoliczności jak też wymagania pomiaru związane z surowcem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika, rodzajem obciążeń, temperaturą pracy, itp. Obecnie najszersze zastosowanie znalazły sprawdzone tensometry oporowe. Są one częstokroć używane przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych. Mają one dużo zalet, takich jak: znaczna czułość oraz duża dokładność, małe wymiary, odporność na drgania oraz wstrząsy, możliwość pracy w znacznych temperaturach i ciśnieniach, możliwość lokowania na nawierzchniach zakrzywionych.

tensometr
Reguła działania tensometru oporowego oparta jest na właściwości fizycznej przewodu metalowego, polegającej na przemianie jego rezystancji elektrycznej razem ze zmianą długości. Drut oporowy (względnie folia) naklejany zostaje przy pomocy specjalnego kleju na element odkształcający się pod wpływem oddziaływających sił. Materiał oporowy sensora ulega jednakowym odkształceniom, co element, na którym czujnik został przyklejony. Technika klejenia, użyte tworzywa to ogromna wiedza firm proponujących czujniki siły, bo od nich zależą precyzja oraz stabilność czujników.
03-09-2023