Na czym polega integracja sensoryczna? W jaki sposób się ją prowadzi?

Terapia integracji sensorycznej ma postać ściśle określonej zabawy, w jakiej dziecko chętnie uczestniczy jak również wie, że jest w stanie tworzyć zajęcia wspólnie z terapeutą. W czasie tego typu zajęć nie naucza się dziecka konkretnych umiejętności, główny cel terapii skupiony jest na poprawieniu integracji pomiędzy zmysłami układu nerwowego. Dzięki tej metodzie terapeuta jest w stanie stymulować zmysły dziecka, a także usprawnić takie dziedziny, jak motoryka duża albo koordynacja wzrokowo-ruchowa.

bawiące sie dzieci
Rolą tego typu terapii jest danie dziecku, w czasie tej aktywności ruchowej, całkowicie kontrolowanej przez terapeutę ilości bodźców sensorycznych. Powoduje to w rezultacie poprawę integracji bodźców, które dochodzą do dziecka jednocześnie z otoczenia, jak również z jego ciała. Terapeuta przy używania właściwych technik może wyeliminować i ograniczyć niepożądane bodźce występujące przy nadwrażliwościach sensorycznych. Może też dostarczyć silne bodźce, co jest bardzo korzystne przy podwrażliwościach systemów sensorycznych.

Nie istnieje jakiś schemat powtarzalnych ćwiczeń, lecz stale analizuje się sposób zachowania dziecka, przez co można dobrać oraz zmieniać ćwiczenia tak, aby dziecko mogło odpowiadać na nie wciąż bardziej zaawansowanymi reakcjami adaptacyjnymi.

Czujesz nienasycenie? Potrzebujesz sporo artykułów na ten temat? Dla nas to wyśmienita wiadomość. Więc kliknij po więcej (www.healthplace.pl/osteopatia/) w podany link i voila.

Terapia taka odbywa się w pomieszczeniu specjalnie do tego przystosowanym. W terapii używany jest specjalistyczny sprzęt takiego typu jak zawieszone platformy, hamaki albo trampoliny. Wykorzystuje się również różnego rodzaju materiały do stymulacji dotykowej, wzrokowej, zapachowej oraz smakowej. Osoba prowadząca zajęcia polegając na własnej wiedzy, jest w stanie dopasować stopień trudności zadań i ćwiczeń do poziomu możliwości dziecka, a także obecnego nastroju.


Inne artykuły

Niezapomniana sesja zdjęciowa w metropolii – czyli estetyka na tle urbanizacji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Małżeństwo to jeden z najistotniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Jednak zanim powie się sakRAMentalne „tak” trzeba rzucić się w wir wielu pobocznych działań, których celem jest zagwarantowanie nieprzemijających pozytywnych wspomnień.

Ćwiczenia tego rodzaju nie mogą być ani łatwe, ani za trudne. Ciągłe balansowanie w ten sposób, poprawia pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz jest w stanie wpływać na zmianę zachowań w sferze motorycznej oraz emocjonalnej. Takie coś polepsza zdolności językowe i poznawcze, a z pewnością przejawia się lepszą efektywnością uczenia się. Podczas takich zajęć postępy dziecka są monitorowane przez robienie różnego typu testów, jak też przez obserwację zmian w zachowaniu. Każdy kto prowadzi taką terapię powinien być właściwie przygotowany, służy do tego integracja sensoryczna.
07-02-2024