Czy nasze dziecko powinno oglądać telewizję?

Wychowanie to niezwykle trudny temat. Każdy z nas ma indywidualną wizję na tego typu temat. Wszyscy też obawiamy się tej chwili, kiedy nasz maluch przyjdzie na świat i to my będziemy musieli pokazać mu, jak żyć. Niekiedy popełnimy błąd, ale jest to na zawsze wpisane w wychowanie. Nie jesteśmy idealni i dlatego czasami napotkamy na swojej rodzicielskiej ścieżce mnóstwo ostrych zakrętów.


Na pewno wielu rodziców myśli, czy dziecko powinno oglądać telewizję? Wiemy doskonale, że w naszym obecnym świecie nie można odizolować naszych dzieci od wszystkich zdobyczy technologicznych. To dobrze, bo współczesne wynalazki są po to, aby uprościć nam życie. Ale z innej strony, wiemy doskonale, że mogą stać się przyczyną niebezpiecznych uzależnień albo schorzeń na tle psychicznym.

dziecko przed telewizorem
Ale wystarczy mądrze wziąć się za to i nie będziemy walczyć z takimi problemami. Po pierwsze, nasz maluch musi wiedzieć, po co nam telewizor. Jeżeli wyjaśnimy mu, w jakim celu go oglądamy, dziecko nie powinno całymi dniami psuć wzroku przed grającym pudłem.

Czy masz kłopot ze znalezieniem intrygujących informacji na prezentowany wątek? Jeżeli tak, to nie martw się, tylko prześledź treść (http://placezabaw.com.pl/), a na pewno się nie zawiedziesz.

Naszym starszym pociechom udowodnijmy, że program tv oferuje mnóstwo ciekawych propozycji, takich jak audycje przyrodnicze, czy historyczne, jak również mnóstwo godnych obejrzenia filmów.

Zawsze oglądajmy telewizor z naszymi dzieciakami. Niekiedy, nawet w skierowanych do małych dzieci programach mogą się zjawić sytuacje, które zatrwożą nasze dziecko. Dobrze jest być wtedy blisko i objaśnić mu całe zajście. Pamiętajmy, że dzieciaki zwykle naśladują rodziców. Jeżeli my bezmyślnie przesiadujemy przed telewizorem, to nasze pociechy zrobią tak samo.

Dlatego my również w odpowiedni sposób korzystajmy z tego cudownego wynalazku XX wieku. Namówmy starsze dzieciaki na wspólne oglądanie audycji informacyjnych albo filmów dokumentalnych. Potem możemy z nimi porozmawiać na poruszane tam tematy. Ale jednocześnie, pokażmy dzieciom, że istnieją inne, lepsze formy spędzania wolnego czasu, niż jedynie przesiadywanie przed telewizorem.

 
21-04-2022