Jak wybrać odpowiedni bukiet ślubny?

Organizacja całej uroczystości zaślubin, wesela, dodatków, niesie za sobą ogromną ilość nerwów i niepokoju. Nie bez przyczyny mówi się o Paniach Młodych, że potrafią się przed ślubem zmieniać w prawdziwe monstra, siejące strach wśród całej rodziny i znajomych. Nikt nie jest wstanie zwyciężyć z rozwścieczoną kobietą na dzień przed jej ślubem. Skąd się to wszystko bierze – właśnie ze stresu związanego z organizacją, ale czy da się tego uniknąć? Z pewnością da się zredukować! Bukiet ślubny - jak wybrać ten idealny, dlaczego to takie ważne, czym się kierować w wyborze czy też jak dobrać go do urody, figury?

Podstawą na początku jest odnaleźć marzenie – co tak naprawdę jest najważniejsze. Mogą to być ulubione kwiaty, kolor, styl, motyw ze świata muzyki, filmu, mody – jakiś element, który da nam początek, ponieważ bukiet ślubny jest kwintesencją całej oprawy wesela i to właśnie do niego nawiązuje całość dekoracji.
Znalezienie koloru czy kwiatów pozwala już ograniczyć wachlarz możliwości w dalszych poszukiwaniach. Kolejnym etapem jest wybór kształtu bukietu. W zależności od upodobań, ale również kierując się zasadami proporcji, można dobrać bukiet indywidualnie dla każdej, przecież jakże wyjątkowej Pani Młodej.


Wyróżniamy kilka głównych nurtów wśród bukietów ślubnych, a są to:
Biedermeier – mały bukiet z gęsto ułożonych obok siebie kwiatów w postaci kręgów, z których każdy może składać się z innego rodzaju kwiatów, jednak najczęściej są to różne odmiany danego gatunku w monochromatycznym układzie kolorów lub mozaika różnych kwiatów wzajemnie się dopełniająca i tworząca gładką powierzchnie półkuli. Możliwości regulacji wielkości bukietu, poprzez dodawanie bądź ujmowanie kwiatów pozwala łatwo go dopasować do figury i wzrostu Pani Młodej. To, jak bogate są dodatki, powinno dobrze korespondować z suknią – na tle zdobnych tkanin najlepiej prezentują się subtelne biedermeiery z jednego gatunku kwiatów.
Półkula w mikrofonie – zastosowanie tego typu uchwytu pozwala na jedyną możliwość ułożenia bukietu w formie kuli, poprzez dodanie kwiatów pod dużym katem skierowanych ku ziemi.
Kaskada – zwana również bukietem spływającym, charakteryzuje się takim ułożeniem kwiatów, aby jakoby opadały one swobodnie z rąk Panny Młodej. Bukiet najczęściej jest bardzo bogaty w swojej formie, dlatego też raczej powinien być zestawiany ze skromniejszą suknią. Wskazane jest również, aby na taki bukiet decydowały się wysokie Panny Młode.
Nosegay, naturalny bukiet – okrągły, nieduży, łodygi kwiatów są związane i ściśnięte ze sobą, wstążka wykańcza rączkę do końca, bądź odsłania końcówki, kwiaty w gęstej formie nawiązującej do biedermeiera, lub lekkiej, polnej. Są to bukiety cieszące się największą popularnością ze względu na możliwość zastosowana różnorodnych kwiatów, łatwej regulacji wielkości, a co za tym idzie, dopasowania dla każdej Pani Młodej. Skrętoległy sposób ułożenia kwiatów nadaje bukietowi kształt półkuli, bądź grzybka.
Arm bouquet, naręcze – bukiet składający się z długich kwiatów i liści luźno spiętych wstążką, które Panna Młoda trzyma tak, jakby leżały na ramieniu. Szczególnie polecany dla romantycznych panien młodych, przy sukienkach z koronki, czy tematyce wesela - vintage, boho chic, rustic.
Pomander – to kula z kwitnących kwiatów zawieszona na wstążce, którą trzyma Pani Młoda lub zawiesza sobie na nadgarstku. Pięknie wygląda, kiedy małe dziewczynki w sukieneczkach niosą również mini pomandery.
Wachlarz – zdecydowanie już bardziej ekstrawagancki bukiet, dla odważnych Panien Młodych, w pełni kwiatowy, bądź z kwiatowym wykończeniem na tle ozdobnego materiału czy też koronki.
Composite, glamelia, kamelia – bukiety o niezwykłym wyglądzie pięknego, ogromnego pojedynczego kwiatu, stworzone poprzez nabudowanie dużej ilości warstw płatków - intrygujące i przyciągające spojrzenie.
Berło – bardzo nowoczesna forma bukietu, najczęściej wykonana jest z dużych kwiatów o długich łodygach, pasuje doskonale do awangardowych sukien oraz fryzur. Najlepiej wygląda, gdy Panna Młoda jest dość wysokiego wzrostu, w szczególności, gdy stosujemy tak smukłe kwiaty, jak zantedeschia.
Wiązanka polna – dla rozmarzonej Pani Młodej, rusałki z wiankiem we włosach, kwiaty luźno ułożone, przewiązane wstążką, z odsłoniętymi łodygami, jakby były świeżo zerwane z łąki.
Półksiężyc – bukiet ten może być obustronnie symetryczny lub też z jednej strony wydłużony, poleca się do niego kwiaty o miękkich łodygach, takie jak tulipan, zantedeschia, storczyk, eustoma, świetnym dodatkiem są również trawy i inna elastyczna zieleń.
Torebka – utkana z kwiatów, unikalna, ciekawa oryginalna forma.
Mufka – szczególnie popularna zimą, gdzie kwiaty są dekoracją osłony dla dłoni, wyjątkowo elegancka i stylowa.
Bukiet nowoczesny – wykonywany często na oryginalnych konstrukcjach, całkowicie odbiegający od tradycji, można tutaj poszaleć zarówno kształtem, jak i różnorodnością użytego materiału florystycznego.
Katarzyna Zydroń_ Floral Concept Store.JPG|W=430]

Istotne również jest, niezależnie od wybranej przez nas formy bukietu, wykończenie rączki. Kolorem możemy nawiązać do sukni ślubnej, najlepiej idealnie dobierając wstążkę pod materiał, tak aby przez nieuwagę nie zestawić ze sobą dwóch odcieni bieli, bądź dopasować do kolorów kwiatów w bukiecie. Wykończenie może przesłaniać łodygi do samego końca lub odsłaniać ich końcówki. Na wstążce pięknie prezentują się dodatkowe zdobienia jak koronki, fantazyjnie wywinięte kokardy, broszki biżuteryjne kryształy, perły czy guziczki.

Wybór rodzaju bukietu jest rzeczą indywidualną, ale dobrze pamiętać o pewnych ogólnych regułach. Dla pań o jasnych włosach, delikatnej karnacji poleca się kwiaty jasne może się okazać bowiem, że ciemne na fotografiach ślubnych mogą stać się elementem dominującym, całkowicie odwracającym uwagę od modelki. Analogicznie, brunetki powinny zdecydować się na kwiaty ciemniejsze, intensywne, nasycone, a panie o włosach rudych - na bukiety o żywych kolorach.
Ustalając wielkość bukietu ślubnego należy zwracać uwagę na sylwetkę Pani Młodej, tak żeby podkreślić jej walory, nadać piękną linię figurze i by bukiet nie był za duży i zbyt przytłaczający.

Wybierając kształt i kolor bukietu dobrze przemyśleć także możliwości budżetowe, jakimi dysponujemy. Ze względu na różne techniki wykonania, bukiety ślubne mogą się znacznie różnić cenowo - od najprostszych z naturalną łodygą, do najbogatszych, przez co i najdroższych – skomplikowanych, na konstrukcji, bądź spływających.
Wybór gatunków kwiatów również jest znaczący. Duża różnorodność automatycznie dodaje wartości wiązance. Dobrze jest wykorzystywać kwiaty sezonowe. W momencie ich występowania są one bardzo przystępne cenowo. Poza tym czasem zdobycie ich jest możliwe, mimo iż często graniczy z cudem, co łączy się ze znacznym wzrostem kosztów przygotowania bukietu. Rzadko występujące gatunki tropikalne, storczyki również należą do kwiatów ekskluzywnych i drogich.
Dobrze jest określić, jak bardzo istotny jest dany kwiat dla nas, gdyż nie musi on występować w całej dekoracji ślubnej, ale jeżeli chodzi o bukiet, czasami warto spełnić swoje marzenia i mimo trudów i kosztów dodać np. wymarzone piwonie w sierpniu do bukietu, gdyż to najbardziej intymna i bliska Pani Młodej dekoracja.
W ostatnich latach ciekawym i również coraz bardziej popularnym pomysłem jest zamawianie dwóch bukietów – jeden piękny, reprezentatywny i drugi nieco mniejszy do rzucania. Pozwala to na fajną tradycyjną zabawę, w szczególności, kiedy Pani Młoda nie ma welonu, a nie przynosi smutku ze zniszczenia tak starannie dobranych i wyszukanych kwiatów.

Współczesne możliwości pozwalają nam na to, że jeżeli same czujemy się zagubione, informacji jest za dużo, wybór przeogromny, a w naszych głowach panuje chaos - dużo informacji możemy znaleźć na blogach, forach internetowych, gdzie inne Panie Młode borykające się z takimi samymi problemami z chęcią pomogą nam swoim doświadczeniem. W chwili, kiedy potrzebuje się wsparcia, można również się wybrać do profesjonalnej florystyki, która w najbardziej fachowy sposób doradzi nam, jak dobrać kwiaty do naszych oczekiwań estetycznych i budżetowych.

Następstwem wyboru bukietu ślubnego są wszelkie dodatki osobiste, jak butonierki dla panów, zlote bransoletki damskie i kwiaty do włosów dla pań, wianuszki dla dziewczynek, a także utrzymana w stylu bukietu i kolorystyce, dekoracja sali czy kościoła. Punktem wyjściowym są zawsze kwiaty Pani Młodej, to ona wyznacza styl, kierunek, charakter, a całość dekoracji jest już tylko powieleniem tego, tłem i dopełnieniem.
Treści źródłowe: abcslubu.pl
Dziennikarz: Eva Klimek
15-02-2023