Jak uczyć się skuteczniej? Są na to sposoby!

Kiedy przychodzi moment, kiedy trzeba się pouczyć, wszystko jest bardziej zajmujące niż nauka. Komputer nagle staje się jeszcze bardziej interesujący, zaległe e-maile wymagają natychmiastowej odpowiedzi… A nauczyć się trzeba.




nauka


Jak to robić skuteczniej?


Uprzątnięcie stanowiska nauki, a i całego pokoju, gdzie będziemy się uczyć, nie jest tylko marudzeniem naszych mam. Jest to dość kluczowy element skutecznej nauki – brak zbędnych przedmiotów wokół rzeczywiście pomaga skoncentrować się na materiale do opanowania.


fotografia


Powinniśmy pamiętać o tym, że zdolności do skupienia uwagi na jednej rzeczy są ograniczone. Z tego powodu wielogodzinne zakuwanie bez przerw często jest mniej skuteczne. Ta zasada dotyczy nie tylko przyswajania wiedzy.

Rzeczywiście pasjonuje Cię opisywana problematyka? Skoro tak, to poza tym zobacz treść (https://varsovia.edu.pl/), którą znajdziesz w podobnym serwisie.

Bez robienia sobie czasu na odpoczęcie gorzej także pracujemy. Jesteśmy zdolni do koncentrowania się bez przerwy kilkadziesiąt minut, a zaczynając pracę nawet godzinę. Po tym czasie, żeby nie stracić koncentracji, powinno się zrobić sobie pięć do dziesięciu minut przerwy. Pauzy mają także inną rolę – to w tym czasie nowo nabyta wiedza ma szansę się utrwalić.


Kolejną istotną rzeczą jest zaangażowanie większych ilości obszarów mózgu. Chodzi tu o bardziej zróżnicowane i kreatywne podejście do nauki. Nie ma co nabijać się z osób, które podczas nauki gestykulują, używają masy kolorów do podkreśleń, wyśpiewują sobie informacje. To ci ludzie uczą się skuteczniej. Dają szansę zajęcia wielu obszarów mózgu i w ten sposób zazwyczaj więcej zapamiętują. Paradoksalnie, mniej się też dekoncentrują, gdyż kreatywniejsze części mózgu mają zajęcie i nie poszukują atrakcji poza podręcznikami.


Także z tego powodu doskonale sprawdzają się każdego rodzaju rysunki, wykresy. Ich głównym zadaniem jest jednak systematyzowanie wiedzy i nauka przez wsparcie zapamiętywania.




W jaki sposób? Ludzki mózg nie jest stworzony do opanowania ciągów faktów, łatwiej mu idzie ze związkami. Bez tego przyswajanie wiedzy zawsze idzie nam dużo gorzej.
05-03-2022