Sposób na jesienną nudę

Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Jak się okazuje, aż 42 % Polaków wykazuje ignorancki stosunek do książki. Wyniki te nie brzmią optymistycznie, ponieważ człowiek wychowany wyłącznie przez „szklany ekran” bytuje zupełnie inaczej, niż ktoś kto czyta książki. Z jakiej przyczyny? Ponieważ czytanie bardzo korzystnie wpływa na nasz rozwój.
Czytająca dziewczyna
Trzeba przyznać - jeżeli chwycimy do ręki książkę, w parę chwil zauważymy, że nie jest to zabawa łatwa, lekka i przyjemna. Wymaga posiadania choćby szczątkowej wyobraźni. Świat przestawiony w postaci opowiedziane przy pomocy czarno białych znaczków, musimy ożywić dopiero naszym umysłem. O ileż łatwiej włączyć telewizję, w której słowo zastąpione jest w znacznej mierze obrazem, a wyobraźnia może spać.

Inne artykuły

Z jakiego powodu czytanie książek faktycznie się opłaca?

otwarta książka
Teraz ogromną popularnością cieszy się przemysł filmowy. Mnogość osób regularnie ogląda filmy bądź seriale i rzecz jasna nie ma w tym nic złego, w szczególności, iż zarówno polskie jak również zagraniczne kino może się pochwalić wieloma popularnymi realizacjami. Niemniej jednak współcześnie coraz bardziej zanika czytanie książek.


Telewizja stopuje niezależne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać lub dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji. Wszystko mamy wyłożone: zarówno miejsce, czas, bohaterów. Czytając, to my tworzymy film. Nasz film, przy którego powstawaniu możemy wykazać się fantazja i kreatywnością. Sami obsadzamy role, dopasowujemy tło i kierujemy akcją. Każdy scena wygląda tak, jak zechcemy.

Ten serwis internetowy teoria ograniczeń zawiera wciągające informacje na opisywany wątek, zatem, jeżeli ta tematyka Cię absorbuje, to zobacz to koniecznie.

Pasjonująca książka pobudza i ożywia umysł.

Mężczyzna czytający książkę
Czytanie równocześnie wymaga zdolności językowych, jak i je rozwija, gdyż jest integralnie związane z mówieniem i pisaniem. Osoby stroniące od książek bardzo łatwo poznać. Zdradzają się stałym używaniem zwrotów typu: „Przecież wiesz, o co mi chodzi”, „No… tego...”. Zacinają się, stękają, zastępują słowa gestami lub imitują dźwięki. Ocenę ludzi i przeżyć, emocji ograniczają do przymiotnika „fajny” lub „okej”.

Język przedstawiony w literaturze jest bogaty, fascynujący i piękny. Zupełnie różniący się od tego, którym karmi nas telewizja, i którym spora ilość Polaków mówi na co dzień. Zatrważająco ograniczony - jakby dopasowany do niskiego poziomu intelektualnego odbiorcy.

Cena książek? Czasami może wydawać się wysoka. Jednak kto każe nam kupować w księgarniach? Końcówki nakładów, antykwariaty - prawdziwy miłośnik literatury poradzi sobie zawsze.
24-01-2022