Wiedza to potęgi klucz – dawna zasada, która ciągle się sprawdza. Dzięki wiedzy lepiej sobie radzimy w życiu

Są tacy ludzie, którzy są głodni wiedzy, mogli by ją jeść w nocy i w dzień. Wiedza przecież ogromnie wzbogaca, kreuje w naszej głowie nowe idee, koncepcje, otwiera nasze umysły, na to, co istotne. Gdy mamy w sobie wrażliwość, którą osiągnęliśmy przy pomocy wiedzy, to łatwiej odnaleźć nam właściwe wyjście z każdej sytuacji. Są ludzie, którzy myślą, że nie warto się kształcić czy poszerzać horyzontów, bo to „mąci w głowie”. To oczywista nieprawda.
w bibliotece
Są też ludzie twierdzący, że osoby przyswajające nowe wiadomości mają problemy natury emocjonalnej. To jasne, przecież w każdej grupie ludzi, u różnych osób, z różnych państw takie rzeczy dzieją się. I u ludzi nad przeciętnie inteligentnych i tych nieco ograniczonych. Być może objawy tego są inne, to też przecież zależy od charakteru, wychowania, środowiska i wielu, wielu innych czynników, więc nie ma sensu roztrząsać tej kwestii.

Inne artykuły

Język polski w szkol- korepetycje

Dzieci w szkole, nauka
Jednym z najbardziej znaczących przedmiotów, wykładanych w polskich szkołach jest język ojczysty. Jest jednocześnie przedmiotem, na który przeznacza się bardzo wiele godzin lekcyjnych, podobnie jak na przykład na matematykę. W pierwszych latach edukacji język polski umożliwia rozwijanie i doskonalenie zdobytych umiejętności czytania i pisania. Bardzo wielki nacisk kładzie się wtedy na poprawność językową i naukę gramatyki języka polskiego.


Takie tłumaczenie jest niesprawiedliwe i głupie, ponieważ książki czyta się, bo się je lubi (interesujące propozycje: sprawdź to źródło). Identycznie jest, gdy idziemy do kina czy do teatru to dlatego, że chcemy zobaczyć coś ciekawego, coś co wzbogaci nasza wiedzę. Są to więc wyjątkowo ważne sprawy dla rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kto uważa inaczej, nie warto dyskutować z nim. To tak jakby chcieć przekonać człowieka na „tak”, chociaż on zawsze twierdził, że „nie”. Tak długo to robił, aż jego nazwisko zmieniło się na „nie”. To niezobowiązująca przenośnia, ale tylko pokazująca do czego prowadzi nas płytka wiara we własne, trwałe ugruntowane przesądy i opinie. Nie jest to zbyt obiektywne ani racjonalne, lecz wygłaszane na prawo i lewo.

Jednak dla ludzi, którzy lubią opanowywać nową wiedzę takie osoby też są interesującym materiałem do analizy, na przykład - zobaczysz przykłady w tym miejscu. Zamiast krytykować ich warto im się przyjrzeć, dlaczego tacy są, co stoi za ich postępowaniem i tak dalej. Czasami takiej wiedzy nie odnajdziemy w księgarni, tylko obserwacja tutaj ma pewnąsensowną rolę.

Kliknij na odnośnik interaktywne zabawki, on przedstawi Ci temat, który Cię właśnie zafascynował. Zobacz artykuł, zawierający interesujące informacje.

Tak więc opanowywanie wiedzy to nie tylko czytanie książek, lecz także obserwacja, żywe poznawanie, ogarnianie życia w całej rozciągłości, ze wszystkimi wadami zaletami.
12-09-2023