Menu strony
www.zakupy.linkbaby.pl

Nasza pierwsza gitara

Wielu młodych ludzi decyduje się zacząć swą przygodę z gitarą, mając słabe pojęcie o tym, jaką gitarę wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na zadane pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa prosta. Bardzo często zależy to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na nasz instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę nową, choć wcale nie znaczy to, iż gitara ta będzie lepsza od używanej gitary za 50 PLN, jaką ma do sprzedania kolega z klasy, czy sprzedawca z lombardu, który akurat znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego realnej wartości. W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, łatwych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej zaopatrzyć się w klasyczną lub akustyczną. Akustyczna gitara posiada inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wolałbym gitarę klasyczną. Ma ona struny nylonowe i - w przeciwieństwie do metalowych strun akustycznych - nie bolą od nich tak palce. Gryf jest szerszy, więc łatwiej też trafiać w wyznaczone struny, dodatkowo zakres dynamiki tego instrumentu jest często szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inne artykuły

Venezia, Versace i Lego - najważniejsze światowe marki, renomowani producenci

moda
Aktualnie możemy wymienić wiele renomowanych i polecanych marek i producentów, jakich artykuły zawsze charakteryzują się najwyższą jakością. Bez wątpienia słyszałeś o takich markach, jak Venezia, Versace i Lego, które dziś są znane i modne na całym świecie.


Inną sprawą jest to, że przy finansach do kilkuset złotych gitary są niestety marnej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem (gitara ze zbyt wysoką akcją strun) – wówczas przy metalowych strunach pomijając niewygodę gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą mniej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, iż jest to hobby, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o kupnie gitary elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w zupełności lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod palców. Unikniemy sytuacji, w której po 2 latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od zera, bo „nic nie brzmi”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również trzeba pamiętać o finansach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie około 1500 PLN, to z gitarą nie jest tak łatwo. Owszem można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 PLN czy 1500 złotych, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod czujnym okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (rodzaj drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, wygoda gry no i głównie brzmienie). Trzeba mieć świadomość, iż solidna gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet powyżej 10 000 złotych. Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większy stopień trudności wykonania.


Polecamy: zespół muzyczny Wrocław
12-07-2018