Menu strony
www.zakupy.linkbaby.pl

Sztućce z legendą w tle

Okazuje się, że Polacy mają bardzo niewielkie, żeby nie powiedzieć, co przykre, żadne, pojęcie na temat legendarnych sztućców, które czci i kultywuje cały świat. Istnieją takie sztućce, które można znaleźć w gablotach słynnych Muzeów Sztuki Współczesnej. Można je też sobie sprawić, by delektować się obiadem, kolacją, czy wytwornie podaną kawą w towarzystwie stalowych legend designu. Mowa tu o słynnych sztućcach duńskiej marki Stelton i ich genialnym, równie znanym projektancie, Thiasie Eckhoffie.


Maya - sztućce
Niestety, Polska ciągle jeszcze, jeśli chodzi o materię sztućca, jest niewyobrażalnie wręcz zaściankowa. Wyjątkowe, designerskie sztućce to ciągle swoisty ekscentryzm. W hotelach, czy restauracjach nadal stawia się na masowo produkowane wzory, o domach nawet nie wspominajmy. Sztućce jako prezent ślubny ciągle jeszcze dobierane są pod kątem zawartości zestawu, nie zaś jego estetyki, czy historii (która nie gra w tym wypadku zasadniczo żadnej roli).
Może, w takim razie, warto powiedzieć słów kilka o genialnym designerze i jednych z najbardziej znanych sztućców tego świata, które, jak wspomnieliśmy, doceniły muzea, by zapewnić im wiekopomną sławę.


Zestaw sztućców Chaco (prezent z okazji ślubu), produkowany do dziś przez markę Stelton, dzieło Thias’a Eckhoff’a, znalazł swoje miejsce w kolekcji londyńskiego International Design Museum. Sztućce Maya, które powstały w 1962 roku i przyniosły Eckhoff’owi międzynarodową sławę, można spotkać w muzeach całego świata, m.in.

Interesuje Cię omawiany temat? Jeśli tak, to pod tym hiperłączem (http://www.pro-domo.com.pl/product-category/wszystko-po-5zl/) znajdziesz podobne pasjonujące dane, których nie stracisz z pamięci przez długi czas.

w MoMA w Nowym Jorku i Victoria and Albert Museum w Londynie. Sztućce Maya znalazły swoje miejsce w „Phaidons design classics” (zamów tutaj). Eksperci w tej dziedzinie wybrali kompletnie unikatowe kreacje z ponad 200-letniej historii światowego projektowania, tworząc swoistą Biblię designu. I jeszcze jedna seria sztućców genialnego Eckhoff’a, Una, zaprojektowana w 1973 roku. Ten zestaw można podziwiać w londyńskim Design Museum. Jak wspomnieliśmy – wszystkie słynne sztućce można też mieć w domu i codziennie brać je w dłoń, a to za sprawą marki Stelton, która kultywując design dawnych lat, kocha ekscentryczne, a nieprzemijające formy.

Wspomnieliśmy zaledwie jednego projektanta, guru świata sztućców, pomijając wiele innych, niemniej znanych nazwisk, których kreacje można znaleźć w ofercie duńskiego Steltona. Świat już się nimi cieszy. Może kiedyś i Polacy dołączą do grona wielbicieli sztućców, ludzi o wyrafinowanych gustach i przestaną traktować designerskie sztućce jako jadalniane tabu.
Dziennikarz: J. Gawlikowska, K. Wawrzyczek
14-02-2022