Menu strony
www.zakupy.linkbaby.pl

Nowatorskie materiały stosowane przy budowie placów zabaw - zalety nawierzchni syntetycznych.

Bardzo częstym widokiem na naszych osiedlach są place zabaw. Duża ich część stawiana jest na zwykłej trawie, która jest stosunkowo praktyczna i bezpieczna. Lecz mimo wszystko ziemia ma dość dużą twardość i przy upadku z nieco większej wysokości można zrobić sobie jakąś krzywdę, z tego też powodu coraz powszechniejsze są specjalne powierzchnie mające odpowiednie parametry amortyzacyjne.
plac zabaw
Dla dzieci będzie to miało ogromne znaczenie, bo w dużym stopniu ogranicza niebezpieczeństwo czasami bardzo groźnych urazów i zwiększa komfort zabawy. Zapomnieć także nie można o jeszcze jednej ważnej sprawie, to znaczy utrzymanie czystości. Obecnie używane nawierzchnie na place zabaw mają dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych, w tym wody i mrozu, nie będzie też z nimi problemów, że się robi na nich błoto - a to z pewnością docenią rodzice chyba wszystkich maluchów. Wśród paru materiałów które są wykorzystywane na tego typu placyki oraz obiekty sportowe od dawna dużą popularnością cieszy się tartan, szczególnie chętnie używany jest on na stadionach i bieżniach, bo charakteryzuje się doskonałą sprężystością.

Inne artykuły

Gotowe elementy na plac zabaw prezentowane w znanych marketach budowlanych jako alternetywa dla rodziców chcących szybko zbudować plac zabaw.

na placu zabaw
Przydomowy ogród to nie tylko kwiaty i krzaczki, ale także teren odpoczynku i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Pamiętając o młodszych domownikach, warto na wlasnym fragmencie zieleni stworzyć kąt do zabawy. Ogród w oczach potomka to nie tylko miejsce do bawienia, lecz także miejsce, w którym ma możliwość poznać przyrodę, cieszyć się przestrzenią i swobodą.


Najlepszym jednak dzisiaj typem podłoży jest syntetyczna nawierzchnia, i to właśnie ją można coraz częściej zobaczyć na szkolnych boiskach i placach zabaw. Składa się ona z dwóch warstw, spodniej i wierzchniej. Spodnia warstwa jest znacznie grubsza i to właśnie ona jest odpowiedzialna za to, że podłoże jest sprężyste. Wylewa się ją na przygotowanym odpowiednio podłożu, na przykład asfalcie albo betonie, po czym pozostawia na cały dzień do utwardzenia. Po tym okresie czasu nakłada się na nią klej poliuretanowy, i po kolejnych dwóch godzinach nakłada drugą wierzchnią.


W niej z kolei jest kolorowy granulat kauczukowy, który nie tylko daje odpowiednią barwę, ale też sprawia, że powierzchnia jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne i ścieranie. Boiska i placyki zrobione w tej technologii mają duży poziom bezpieczeństwa - nawet upadek z wysoka będzie niósł za sobą dużo mniejsze ryzyko urazu, bo powierzchnia jest dość miękka i dobrze amortyzująca.
18-08-2017