Ustka - propozycja na wczasy 2014

Ślicznie usytuowany, nadmorski kurort wypoczynkowy, posiadający również długotrwałą tradycję uzdrowiskową, w którym łatwo o wygodne pensjonaty. Ustka, bo o niej mowa to również interesujące zabytki i obiekty muzealne jak również sprzyjający mikroklimat i cudowne warunki naturalne. Właśnie te argumenty sprawiają, że Ustka należy do istotnie najbardziej popularnych miejscowości wakacyjnych wybieranych na wakacje 2014 w Polsce.

Morze, Bałtyk
Ustka funkcjonowała, jako uzdrowiska już przed I Wojną Światową. Pensjonariusze przybywali tutaj, ażeby kurować choroby dróg oddechowych, dolegliwości reumatyczne, choroby układu krążenia, tarczycy, żołądka, także nerwicę.

Dla gości poszukujących w Ustce zdrowia, zbudowano zakład przyrodoleczniczy, określany łazienkami usteckimi. Łazienki pełnią swoją rolę do teraz, będąc równocześnie fantastycznym zabytkiem, świadczącym o niepowtarzalnej, polskiej tradycji uzdrowiskowej.

Zobacz więcej w tym artykule (https://www.kormoran-rowy.pl/kontakt) i przestudiuj omawiane tematy także z innej strony - one na pewno również Cię zainteresują!

Kompleks zdrowotny przy ul. Beniowskiego, nieopodal wschodniego mola w Ustce został zaprojektowany przez wybitnego sopockiego architekta Dunkela. Już we wczesnym okresie działania uzdrowiska w Ustce, oferta była nadzwyczaj bogata. Oferowano tutaj nie jedynie kąpiele lecznicze, ale też kąpiele w błocie borowinowym, kąpiele tlenowe, węglowe, też okłady, kompresy i masaże.

Inne artykuły

Ciekawe gry planszowe

planszówki
W dwudziestym pierwszym wieku niesamowite
trudności sprawia takie zorganizowanie czasu, które pozwala zarazem cieszyć się przyjemnościami odpoczywania, jak i na załatwienie wszelkich niezbędnych obowiązków. Sporej liczby przyjemności mogą dostarczyć dziś atrakcynje gry planszowe. Powszechność gier planszowych nie podlega obecnie żadnej dyskusji. Wszystkie nowoczesne gry planszowe robią się coraz to bardziej popularne wśród klientów lokali i prostych osób. Jak jednak najlepiej nabyć ciekawe gry planszowe?


W czasach teraźniejszych, prócz atutów uzdrowiskowych, jedną z głównych atrakcji Ustki jest naturalnie rozległa i piaszczysta plaża, regularnie zajmująca najwyższe miejsce w statystykach określających czystość wody i piasku, bezpieczeństwo oraz ofertę rozrywkową i gastronomiczną polskich kąpielisk. Rodziców zapewne ucieszy fakt, że w Ustce działa Plażowe Centrum Animacji dla Dzieci, gdzie doświadczeni nauczyciele oraz studenci pedagogiki prowadzą typowe gry i zabawy plażowe, naukę tańca, gimnastykę i maja do zaoferowania wiele innych atrakcji. Do innych plażowo – wodnych rozrywek należą turnieje siatkówki w ramach Wakacyjnego Centrum Siatkówki Plażowej oraz centrum nurkowe, dzięki któremu możemy naocznie poznać wdzięk głębin Bałtyku (dodatkowe informacje).

Przy plaży biegnie nadmorska promenada w Ustce stanowiąca centrum życia towarzyskiego miasteczka. Na spacerowiczów czekają tutaj liczne kawiarnie, ogródki i kawiarenki. Na końcu promenady i parku nadmorskiego wznosi się wieża widokowa, z której roztacza się czarująca panorama Bałtyku i kurortu. Port w Ustce bez wątpienia zauroczy amatorów wędkarstwa i żeglarstwa. Cumują tutaj kutry, statki wycieczkowe i żaglówki oraz można się stąd udać w rejsy turystyczne (zobacz na Ustce wznosi się latarnia, którą udostępniono do zwiedzania. Obiekt powstał w tysiąc osiemset dziewięćdziesiątym drugim roku i przetrwał do teraz bez znaczniejszych zniszczeń. Latarnia wybudowana jest z czerwonej cegły i ma dwadzieścia jeden metrów wysokości. Ciekawym obiektem jest także Baza Ratowników morskich, czyli stacja ratownicza zbudowana w 1867 r.. Obiekty te, nazywane także Czerwonymi Szopami, funkcjonowały w przeszłości, jako zaplecze do składowania sprzętu ratunkowego. Należy także zobaczyć Bałtycką Galerię Sztuki, Muzeum Ziemi Usteckiej obrazującą bogatą historię Ustki i jej okolic oraz Muzeum Chleba, zaaranżowane na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Stoją tu takie niepowtarzalne sprzęty, jak: osiemdziesięcio-letni automat do sprzedaży cukierków, stu-letnie gofrownice, prototyp lodówki funkcjonującej bez prądu i 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego. Wśród usteckich zabytków sakralnych należy wyróżnić neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela, w którym znajdują się wyjątkowo cenne organy z manufaktury Volknerów oraz XVII-wieczny krucyfiks, przeniesiony tu z najstarszej usteckiej świątyni.

W Ustce ma miejsce wiele interesujących wydarzeń, a do najciekawszych należy Festiwal Legend Rocka i Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni.

Gmina Ustka wraz z gminami Słupsk, Smołdzino, Sławno, Postomin, tworzy tak określaną „Krainę w Kratę”, ponieważ na ich terenie mieści się mnóstwo przykładów starego budownictwa o konstrukcji kratownicowej. Charakterystyczną dla niej cechą są czarne drewniane części, tworzące kratę i wypełnienia bielone wapnem. Najbardziej ślicznym przystankiem na wspomnianym szlaku jest wieś Swołowo, gdzie zachowało się najwięcej budynków o konstrukcji ryglowej.
Na podróż rowerową trzeba wybrać się pasem pobrzeża wydmowego i klifowego, rozciągającego się od Ustki po Przewłokę. W rejonach Ustki mieści się również inna słynna atrakcja – Słowiński Park Narodowy, gdzie są ruchome wydmy oraz ślicznie położone, przybrzeżne jeziora. Trzeba wybrać się również do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
Dziennikarz: k.s.
18-02-2022